Koš (0)
Zámek Trmice
Dětský zábavní park - Ústecké podzemí Název
Lanová dráha na Větruši
TIP NA VÝLET ZÁMEČEK VĚTRUŠE

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Načíst do telefonu:
Obchodní název:Zveme Vás do ZOO...
Adresa:Drážďanská 454/23, 40007 Ústí nad Labem
Telefon:475 503 421
Email:
Web:http:// www.zoousti.cz
GPS souřadnice:50.6641389,14.0612715

OTEVÍRACÍ DOBA:

ZOO Ústí nad Labem je otevřena nepřetržitě po celý rok.
Letní sezóna (1.4. - 31.10.) 8,00 - 18,00 hodin
Zimní sezóna (1.11. - 31.3) 9,00 - 16,00 hodin

DOPRAVA DO ZOO:

Do ZOO jezdí z centra (autobusové i vlakové nádraží) autobusy nebo trolejbusy MHD. Do ZOO je možné vejít dvěma vchody - hlavním vchodem (Drážďanská ul.) nebo méně používaným vchodem v horní části ZOO (Výstupní ul.). Motorizovaní návštěvníci mohou parkovat před hlavním vchodem do ZOO nebo v letní sezóně na parkovišti u horního vchodu.

OBČERSTVENÍ, SUVENÝRY:

K občerstvení slouží celoročně dva bufety ve spodní části ZOO v blízkosti hlavního vchodu. V letní sezóně je otevřena restaurace Koliba v horní části ZOO a Obchůdek vedle pavilonu exotária, kde je možné nakoupit i suvenýry.

DĚTI A ZOO:

Na děti čeká "Dětský svět" (laminátové makety zvířat a komplex tobogánů), "Dětská ZOO" (kontaktní místo s vybranými druhy domestikovaných zvířat) a "Naučná stezka dinosaurů" (dřevěné a umělé makety prehistorických zvířat)

PŘEDVÁDĚCÍ AKCE PRO NÁVŠTĚVNÍKY

Zoologická zahrada chová nejen vzácná exotická zvířata, z toho vyplývá i její hlavní cíl v současné době – chov ohrožených druhů zvířat a snaha o jejich rozmnožení a zachování druhu. Nicméně nesmí zapomínat ani na návštěvníky, protože zároveň plní i úlohu vědeckou, vzdělávací i relaxační. Snahou každé zoologické zahrady je zapůsobit na co největší množství malých a velkých návštěvníků, které nenásilnou formou seznamuje s rozmanitostí přírody a vysvětluje jim nezastupitelnou funkci zoologických zahrad.
Ústecká zoologická zahrada poskytuje již několik let svým návštěvníkům kromě běžné prohlídky i něco navíc, přičemž se při předváděcích akcích využívá přirozených schopností chovaných zvířat. Některé atrakce lze vidět po celý rok, jiné pouze v letní sezóně. V každém případě doufáme, že si z naší pestré nabídky, kterou pro Vás naše zvířátka připravují, vyberete.

!!! Pozor! Atrakce se nemusejí konat za nepříznivého počasí (námraza, silný déšť apod.) nebo z technických důvodů (čištění bazénu, naléhavé opravy apod.) !!!

PŘEDVÁDĚCÍ AKCE

Letní sezóna
cvičení lachtanů – denně (kromě čtvrtka)
procházka slonů po ZOO - denně
cvičení slonů - denně
medový strom pro malajské medvědy - sobota + neděle + svátek
jízda na ponících – sobota + neděle, o prázdninách denně
krmení tuleňů – denně kromě úterý
enrichment u orangutanů – denně
krmení piraň – sobota

HISTORIE ZOO Ústí nad Labem

Motto: "Chceme - li žít, musíme udělat taková opatření, abychom chránili přírodu"
Heinrich LUMPE

V roce 1908 měl za sebou již 49 let svého života významný ústecký podnikatel a obchodník kovovým zbožím pan Heinrich Lumpe. Byl náruživým přítelem přírody a ptactva, uznávaným ornitologem nejen v Ústí nad Labem a v dalších městech, ale dokonce i daleko za hranicemi, např. v některých italských krajích. Od obce Ústí nad Labem odkoupil na místě bývalé cihelny na svahu Mariánské skály pozemky, o kterých věděl, že jsou místem častého výskytu drobného ptactva a založil zde soukromou přírodní ptačí rezervaci známou pod názvem Lumpepark. Jeho záměrem bylo poskytnout ptactvu žijícímu na území města klid ke hnízdění a zabezpečení krmiva přes zimu, ostatnímu ptactvu nabídnout místo k odpočinku s dostatkem potravy při jarních a podzimních tazích. Inspirací k založení přírodního parku pro něj byla mimo jiné činnost amerického průmyslníka Henryho Forda z Dietriodu, o kterém četl ve Vídeňských listech jako o nadšeném milovníku přírody.

Park se rozkládal na ploše 6 hektarů a dalo velikou práci, než byl dotvořen ve vyvážené přírodní a umělecké dílo. K výstavbě bylo použito velké množství kamenů, mnohdy 30 - 40 q těžkých, z Duryňska bylo dovezeno 20 vagónů tufu, kterým bylo vytvořeno mnoho stovek úkrytů pro ptačí hnízda i umělé prohlubně s vodou. Sloužil i při budování pohádkové jeskyně a trpasličího hrádku, který se zachoval až do dnešní doby. Během dalších let pan Lumpe obohatil prostor své rezervace o desítky ptačích budek, o srnčí oboru, bylo vysázeno mnoho stovek kusů jehličnatých a listnatých stromů, také okrasných keřů a květin a mnoho vzácných a neobvyklých rostlin. Vybudoval celý systém kaskád a vodopádů, ve spodní části zdobilo malebné údolí jezírko s vodotryskem, přičemž využil vody tzv. Mariánského pramene. V roce 1914 se rozhodl otevřít park i pro veřejnost, neboť chtěl, aby sloužil všem příchozím, ale především mládeži, při výchově k lásce k přírodě.

Po 1. světové válce nastal rozmach průmyslu spojený s výkupem pozemků na stavbu továren, ale na obranu parku a jeho okolí se postavila široká veřejnost. Pan Lumpe pokračoval ve zvelebování parku v duchu tehdejší zahradní architektury i dobové módy. Z okolí Trutnova nechal dovézt zkamenělé kmeny pravěkých araukárií a postavit z nich kamenný les. Ve vybrané části parku byla udržována dobová zahradnická úprava (Růžová zahrada, Leknínové jezírko) a byly v nich rozmístěny nejrůznější pohádkové výjevy (Perníková chaloupka, Červená Karkulka, Krakonoš držící na ruce dívenku a jiné).

Roku 1936 pan Lumpe zemřel, takže se ze svého bohulibého díla, kterému věnoval obrovské úsilí a nemalé finanční prostředky, těšil celých 28 let! Jeho potomci již přírodovědné sklony neměli, přesto však díky obětavosti hlavního zahradníka a dalšího personálu park dále existoval a udržoval si svoji úroveň. Pak přišla 2. světová válka, která změnila osudy mnoha lidí. Změnám se nevyhnul ani Lumpepark. Po válce přešel do vlastnictví Československé republiky. V té době se z ptačí rezervace stává zookoutek, kde mohli obyvatelé Ústí i návštěvníci z jiných měst trávit své volné chvíle. Úroveň v té době nebyla nijak vysoká, neboť pro Ústí bylo v té době důležitější obnovit a uvést do chodu válkou poničený průmysl a chod města. Postupně však byly budovány nové klece a výběhy a rozloha zoologické zahrady se začala zvětšovat. Největšího rozmachu dosáhla v 70. letech, kdy se rozrostla na dnešních téměř 30 ha. Začaly se stavět nové pavilony, které byly přístupné i návštěvníkům, od kterých byla zvířata oddělena ne klasickými mřížemi, ale modernějším sklem. To je pavilon šelem a pavilon exotária, kde byly umístěny vzácné druhy zvířat. V horní části ZOO byly vybudovány velké výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

Drážďanská 454/23, 40007 Ústí nad Labem
IČO:00081582 ARES
DIČ:CZ00081582

Související

Mezinárodní den Země

Program na téma Barevná planeta je připraven u restaurace Koliba (vystoupení etnických skupin) i v areálu zoo (stánky s exotickým občerstvením i s lokálními produkty, ochutnávka hmyzí kuchyně).
23.4.20160

Ptačí den v zoo (5.00 + 6.30, 9.00 - 18.00)

Ranní pozorování ptáků a  poslouchání ptačího zpěvu (5.00 a  6.30). Dále celodenní program pro návštěvníky (ukázka sokolnického výcviku, stanoviště s ptačími soutěžemi, kvíz, ukázka kroužkování ptáků, nově otevřená expozice ptačích budek), u restaurace Koliba pohodová hudba k poslechu
1.5.20160

Světový den rodin

Mámo, táto, pojďme do zoo! Rodina (otec + matka + min. 1 dítě) získá 1 volnou dětskou vstupenku pro příští návštěvu + dárek (hra pro celou rodinu).
15.5.20160

Partneři