Koš (0)
Zámek Trmice
Dětský zábavní park - Ústecké podzemí Název
Lanová dráha na Větruši
TIP NA VÝLET ZÁMEČEK VĚTRUŠE

Rozhledna Varhošť

Rozhledna Varhošť 

Varhošť (639 m) poskytuje jeden z nejkrásnějších rozhledů v Českém středohoří. Jedná se o zalesněný čedičový vrch tyčící se na pravém břehu Labe asi 8 km od Litoměřic, na jehož vrcholu stojí rozhledna (v pořadí již třetí). Díky své poloze nabízí opravdu nádherné pohledy a to všemi směry. Lze odtud zahlédnout zákruty řeky Labe až na osmi různých místech.

Na další rozhlednu nebyly peníze, i když návrhů ke stavbě bylo několik. Do užšího výběru se probojovaly tři, ani jeden z nich nebyl nakonec zrealizován. Jmenovaný spolek však chtěl důstojně oslavit čtyřicet let svého trvání. Proto byl 18. 4. 1927 položen základní kámen nové stavby a přesně po pěti měsících byla nová rozhledna slavnostně otevřena. Vznikla jako kompromis čtyřmetrového kamenného základu s 10 m vysokou nástavbou dřevěné konstrukce. Tato rozhledna sloužila svému účelu poměrně dlouho, protože však nebyla udržována a chátrala, musela být začátkem 70. let stržena.

Záhy se však objevil nový projekt originální ocelové konstrukce se třemi vyhlídkovými plošinami. Třináct tun těžkou a 12 m vysokou rozhlednu dopravoval na vrchol vrtulník a celá operace včetně ukotvení na kamennou podstavu z bývalé věže byla nesmírně náročná. Vše se ale zdařilo a tak byla nová rozhledna slavnostně otevřena spolu se zahájením tradiční litoměřické výstavy Zahrada Čech 22. 9. 1973. Rozhledna, která prošla roku 2003 částečnou rekonstrukcí je i v současné době veřejnosti celoročně volně přístupná.


Varhošť se nachází v půli pomyslné přímky mezi městy Litoměřice a Ústí nad Labem nad obcí Kundratice. Na sedlo pod Varhoštěm (zv. Průhon) vede modrá turistická značka z Litoměřic přes Dlouhý vrch (12,5 km). Přímo přes vrchol vede i žlutá turistická značka od Proboštova, která dále pokračuje do Kostelního sedla. Na Průhonu je parkoviště při silnici vedoucí z Hlinné do Čeřeniště. Odsud vede kamenitá cesta k rozhledně na vrchol (po cestě kousek nad parkovištěm je i malý odpočinkový altánek).


Zdroj: http://www.ceskestredohori.cz/mista/varhost.htm

Partneři